СПОЛУКИ АЗОТУ В АТМОСФЕРІ



Сполуки азоту в атмосфері

Молекулярний азот (N2) – хімічно інертний газ – є основним компонентом сучасної атмосфери, складаючи 3/4 від її об'єму і маси. Більш активні сполуки азоту – оксиди NO2 та NO, HNO3 і нітрати, аміак (NH3) – є токсичними для живих організмів. Слідові кількості NO2 в атмосфері можуть з’являтися під дією грозових розрядів, а також внаслідок дисоціації N2 (в малій кількості) в умовах верхніх шарів атмосфери. Мікроорганізми ґрунту та океану також виділяють в атмосферу оксиди азоту. Надходять ці гази і в результаті вулканічної діяльності та пожеж.
Але у незрівнянно більшій кількості, небезпечній для навколишнього середовища, ці гази виділяються в атмосферу в результаті антропогенного впливу на природу. Сполуки азоту (оксиди) є основним компонентом фотохімічного смогу, грають важливу роль в утворенні кислотних опадів, належать до парникових газів.
Основним джерелом надходження до атмосферу оксидів азоту є автотранспорт (у великих містах дає до 70% цих сполук).
Механізм антропогенного утворення оксидів азоту наступний: в умовах високої температури і виділення великої кількості енергії в процесі горіння азот повітря, який надходить разом з киснем, набуває здатність частково дисоціювати і окислюватися до різних ступенів окислення з утворенням оксидів NO, N2O3, NO2 тощо. Таким чином оксиди азоту, що виділяються у вихлопних газах автомобілів, мають суто повітряне походження, це побічний продукт.
Крім автомобільного транспорту, джерелами викидів оксидів та інших сполук азоту є підприємства паливно-енергетичного комплексу, металургії, нафтопереробки. Значну екологічну небезпеку становлять викиди хімічної промисловості, насамперед, виробництво азотної кислоти, аміаку, добрив, вибухових речовин, ліків, паперу, барвників та реактивів.
У печах при горінні палива утворення оксидів азоту починається при температурі 1000оС і досягає максимуму при температурі ~ 2700оС. Але по виході з печі починається охолодження відхідних газів, і в цих умовах оксид азоту NO, що є основним продуктом окислення азоту, розкладається на вихідні компоненти. Та частина NO, що не встигла розкластися, виходить в атмосферу, де в умовах високої концентрації кисню окислюється до стійкої сполуки NO2. У самих же печах до NO2 окислюється тільки незначна частина NO.
У виробництві азотної кислоти викиди оксидів азоту мають місце через часткові втрати цих газів з виробничого процесу, у якому вони є проміжними продуктами в циклі NH3 → → → HNO3. Збільшенню частки цих втрат сприяють недоліки в конструкції абсорбційного обладнання та недотримання технології.
Викиди оксидів азоту утворюються при виробництві скла, цементу, вапна і кераміки. Одним з етапів виробництва є обпалення напівфабрикату в обертових і шахтних печах, де створюється дуже висока температура. При виробництві органічних барвників і лікарських препаратів одним з етапів виробництва є нітрація речовини, тобто впровадження в органічні молекули груп NO2 за допомогою суміші HNO3 і H2SO4. При цьому відбуваються побічні реакції, які ведуть до розкладання HNO3 і утворення NO2, який вивільнюється в атмосферу.
 
Способи обмеження викидів оксидів азоту
Десь 30% оксидів азоту, що утворилися при горінні в печах, частково зв'язуються при видаленні з відходячих газів оксидів сірки. Зменшення утворення оксидів азоту в процесі горіння можна домогтися, якщо підтримувати правильне співвідношення первинного і вторинного повітря горіння, не допускати потрапляння надлишкового повітря в палаючу суміш та появу накипу на стінах печей.
У виробництві азотної кислоти та інших хімічних сполук для видалення оксидів азоту застосовують абсорбційні, адсорбційні і каталітичні методи. Вони базуються на тому, що оксиди або розкладаються на О2 та N2, або знову повертаються до циклу виробництва HNO3.
У сфері автотранспорту як основного постачальника оксидів азоту істотного зниження викидів цих газів можна домогтися якщо:
- перейти на більш екологічно чисті палива;
- обладнати автомобілі каталітичними нейтралізаторами;
- стежити за справністю автомобілів та їх якістю.

Комментарии

Отправить комментарий