Екологічні фактори

Екологічні фактори

Кожен живий організм існує в певному середовищі, з яким взаємодіє.
Середовище мешкання це простір для проживання організму та сукупність усіх умов його життя, об’єктів і явищ, що діють на нього ззовні. Такі умови, об’єкти та явища можна означити як екологічні фактори.
Екологічні фактори це певні умови та елементи середовища, які чинять специфічний вплив на організм.
У кожному середовищі можна виявити безліч різних екологічних факторів. Виникає необхідність якось їх упорядкувати, тобто скласти класифікацію. Існують різні варіанти класифікації екологічних факторів.
За походженням екологічні фактори розділяють на біотичні, абіотичні та антропогенні.
Абіотичними факторами називають усю сукупність факторів неорганічного середовища, що впливають на життя та розповсюдження тварин і рослин. Серед них виділяють:
-  фізичні фактори – ті, джерелом яких є фізичний стан або явище (механічне, хвильове, тощо);
-  хімічні фактори ті, які визначаються хімічним станом середовища;
-  едафогенні фактори або ґрунтові це сукупність хімічних, фізичних та механічних властивостей ґрунту й гірських порід, що впливають як на організми, які мешкають в них, так і на кореневу систему рослин;
-  кліматичні фактори – сукупність погодних параметрів та явищ;
-  гідрографічні фактори це фактори водяного середовища (солоність води, глибина тощо);
-  орографічні фактори це фактори географічного положення (висота та широта місцевості, рельєф).
Біотичні фактори сукупність впливів життєдіяльності одних організмів на життєдіяльність інших, а також на неживе середовище мешкання. Тобто, це фактори, що обумовлюються взаємодією між організмами, чи то одного виду, чи різних видів. Внутрішньовидові взаємодії включають внутрішньовидову конкуренцію (за територію, самок), масовий ефект, що пов'язаний із перенаселенням середовища, та груповий ефект об'єднання тварин одного виду в групи по дві або більше особин (сезонне або постійне)
Детальніше класифікацію природних факторів показано на рисунку 8.
Антропогенні фактори - це фактори, викликані діяльністю людини, які впливають на навколишнє середовище.
 

Рисунок 8 – Основні типи природних факторів

Також фактори поділяють на ресурси (обмежені за кількістю, наприклад, вода, їжа, світло для рослин) та умови існування (не мають кількісних обмежень, наприклад температура, рельєф) іноді фактор може виступати в одному випадку як ресурс, а в іншому – як умова існування (наприклад вода в пустелі та вода в водній екосистемі).
Існує ще багато варіантів класифікації екологічних факторів. Наприклад,  відносно повторюваності в часі їх розділяють на такі групи:
-  первинно-періодичні (день-ніч, температура повітря, приливи-відливи);
-  вторинно-періодичні (кількість корму, міграції);
-  аперіодичні (виверження вулканів, пожежі, напад хижаків);
-  константні (широта місцевості, рельєф).
Лімітуючі фактори, екологічна ніша. У кожному конкретному середовищі всі фактори або ресурси можуть існувати у різній кількості. Очевидно, що коли якогось ресурсу мало або, навпаки, забагато, то це буде обмежувати життєдіяльність організмів та екосистем. Такі ресурси називають лімітуючими екологічними факторами. Вони обмежують розвиток організму через нестачу або надлишок у порівнянні з потребою (оптимальним вмістом).
Нестача та надмірний надлишок якогось фактора однаково впливають на розвиток екології. В екології діє правило «золотої середини». Можна графічно відобразити залежність життєдіяльності організму від кількості фактора (рис.9).

                                                                                              
Рисунок 9 – Вплив фактора середовища на життєдіяльність організмів

Оптимальний проміжок дії фактора, в якому вид процвітає і діє найбільш ефективно, називається діапазоном толерантності. Кожний вид відносно різних факторів може мати більш широкий або більш вузький діапазон толерантності. Фактори в умовах Землі змінюються в досить широкому діапазоні, але живі істоти адаптуються до них у вузьких діапазонах. Можливість існування виду в середовищі забезпечується тим, що всі фактори в ньому представлені у діапазонах толерантності або близько до них. У багатомірному просторі це можна відобразити таким чином (рис.10):

                                       
Рисунок 10 – Область можливості існування виду

Тобто вид може існувати тільки в межах певної області, що складається з діапазонів величин дії різних факторів. Така область в екології називається екологічною нішею. Екологічна ніша може бути фундаментальною, тобто обіймати всю сукупність дій факторів у діапазонах, толерантних до виду, або реалізованою, тобто включати тільки ту область умов, де вид реально існує.

Комментарии

Отправить комментарий